5 hororov, ktoré boli inšpirované šokujúcimi, skutočnými udalosťami


Poznáte tie frázy na začiatkoch filmov, že? V drvivej väčšine ide naozaj iba o akési marketingové lákadlo na diváka, pretože či už chcete alebo nie, pojem „podľa skutočnosti..“ budí v ľudoch určitý záujem a hlavne vo vnútri umocňuje pocit strachu a napätia. Či sa už ale daný film skutočne niečim inšpiroval však 99% ľudí nezaujíma.. V dnešnom článku si niečo povieme o piatich hororoch, ktoré svoj námet skutočne prevzali po udalostiach, ktoré sa pred rokmi odohrali. Žiadne výmysly, žiadne preháňanie iba pravda. Pripravení?

3:15 zomrieš (The Amityville Horror 1979, 2006)

Film skutočne reprezentuje udalosti, ktoré sa stali 13. novembra roku 1974 rodine Lutzovej. Tí zažívali skutočne démonické peklo, ktoré však zavŕšil starší syn Ronald. Ten 13. novembra v spánku zastrelil svojich dvoch bratov, dve sestry a oboch rodičov. Kázali mu to vraj hlasy v hlave. Film tento príbeh mierne upravil a za vraha si scenáristi zvolili otca. U nás tento horor nikdy oficiálne nevyšiel, no remake, ktorý naši úchvatní distribútori nazvali 3:15 zomrieš, už naše kina navštívil. Ak si film videl, tak teraz už vieš, že toto sa skutočne stalo.

Na ľavej strane vidíš skutočnú rodinu Lutzových, na pravej zas hercov z filmu

kosovotimes.net, imdb.com
kosovotimes.net, imdb.com

V moci diabla (The Exorcism of Emily Rose 2005)

Film sledujeme z pohľadu právničky, ktorá rieši prípad kňaza obžalovaného zo zabitia mladého dievčaťa menom Emily Rose. V skutočnosti sa však dievčina volala Anneliese Michel a pochádzala z Nemecka. Jej prípad je dnes už známi po celom svete. V roku 1970 vraj bola posadnutá diablom. Dostávala nepredstaviteľné triašky, nedokázala ovládať svoje telo a končatiny ohýbala do neprirodzených polôh. Taktiež menila hlas a niekedy rozprávala rečou, ktorej nik nerozumel. Keď mala 21 rokov zavolali rodičia kňaza, aby z dievčaťa zlo dostal von. No to sa však nepodarilo. Anneliese zomrela vo veku 23 rokov vraj na podvýživu a dehydratáciu. Z úmrtia bol obvinený kňaz a z nedbanlivosti tiež obaja rodičia.

Na ľavej strane skutočná Anneliese, na pravej herečka

que.es
que.es

Anneliese pred posadnutím a počas neho..

egokick.com
egokick.com

Texaský masaker motorovou pílou (The Texas Chainsaw Massacre 1974, 2003)

Jeden z prvých slasherov na svete sa tiež vcelku razantne inšpiroval udalosťami, ktoré by asi nik z nás nechcel zažiť na vlastnej koži. Príbeh filmu poznajú azda všetci. Partia mladých ľudí sa ocitne v nesprávny čas na nesprávnom mieste a skončia viac menej na kusy. No skutočnosť je trošku iná. Samozrejme, že Leatherface nikdy neexistoval a filmári túto postavu vymysleli. No existoval Ed Gein. Človek, ktorý absurdnými spôsobmi zavraždil mnoho ľudí. V pivnici svojho domu z ich kože vytváral rôzne veci a časti tiel jedol (rovnako ako šialená rodina vo filme).. Ed tiež poslúžil ako „inšpirácia“ k filmu Mlčanie jahniat.

Na ľavej strane Ed Gein, na pravej Leatherface z filmu

wikipedia.org
wikipedia.org

V zajatí démonov (The Conjuring 2013 / Annabelle 2014)

Obidva filmy sú prepojené a rovnako oba vychádzajú zo skutočností, ktoré sa stali v sedemdesiatych rokoch minulého storočia. Vtedy boli manželia Warrenovci známi po celej Amerike. Ich meno sa spájalo s „čistením“ domov od nadprirodzených javov, démonov, duchov a iných bytostí. V skratke sa jednalo o akýsi pár exorcistov. Edward síce zomrel už v roku 2006, no Lorraine vo veku 89 rokov stále žije. Dokonca poslúžila ako konzultantka pri natáčaní V zajatí démonov. A pokiaľ vás zaujíma Annabelle, tak táto posadnutá bábika existuje do dnes. Je zavretá v Okultnom múzeu Warrenovcov v Connecticute.

Skutoční Warrenovci na ľavej strane, na pravej herci

cinechew.com
cinechew.com

Annabelle z filmu je vľavo, na pravej strane je skutočná

historyvshollywood.com
historyvshollywood.com

Wolf Creek (2005)

Austrálsky horor o maniakovi, ktorý pravidelne prepadával a unášal turistov do svojej skrýše hlboko v austrálskej púšti, kde ich utýral na smrť. Film sa pochopiteľne inšpiroval udalosťami, ktoré sa v krajine stali cca pred 15 rokmi. Vtedy Austráliu trápili neutíchajúce únosy mladých ľudí, po ktorých sa zľahla zem. Ako je na začiatku snímky spomenuté, drvivá väčšina obetí sa do dnešného dňa nenašla. Najznámejší je ale prípad Petra Falconiho a jeho priateľky, ktorý Wolf Creek kopíruje. Ak si film nevidel, určite to naprav. V roku 2012 tiež vyšlo pokračovanie.

Skutočný austrálsky vrah Ivan Milat je vľavo, na pravej strane je herec

halloweenlove.com
halloweenlove.com

 

 

 
OR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.

Prihlásenie

PRIHLÁS SA RÝCHLO CEZ FACEBOOK A PRIDAJ SVOJ ČLÁNOK!

reset hesla

Zabudnuté heslo? Žiaden problém!

späť
Prihlásenie