Koža vypestovaná v laboratóriu? Blízka realita!


Vegáni a vegetariáni majú dôvod na radosť. Už onedlho nemusia cítiť znechutenie alebo ľútosť pri pohľade na kožené bundy, kabelky, či topánky. Jeden americký start-up vyzval prírodu na konfrontáciu.

Modern Meadow je názov projektu vedeného Andrasom Forgacsom, entuziastickým bio-inžinierom, ktorý vyzbieral corw-fundingovou formou 56.5 milióna dolárov sa podujme ambiciózneho cieľa. S tímom špecialistov chce mimo produkcie biologickej kože aj ochrániť zvieratá pred krutosťou kožiarskeho a mäsového priemyslu. Navyše sa ich spôsob výroby vyhne toxickým procesom spojených s tradičnou metódou spracovania kože.

Biofabrikácia im umožní „nadizajnovať, pestovať a zhromažďovať kolagén“ spolu s inými bielkovinami a vyprodukovať biologickú kožu identickú so klasickou, zvieracou.

Zdroj: modernmeadow.com
Zdroj: modernmeadow.com

 S ekonomického hľadiska ide o výhodnú investíciu. Laboratórny proces dáva viac kontroly do rúk producentom a dodávateľom, záujemcovia by si mohli objednávať upravenú kožu so špecifickými parametrami a nebyť závislí od toho, čo je aktuálne dostupné na trhu.

Zdroj: slate.com
Zdroj: slate.com

Eticky „vypestované“ mäso by znamenalo pre vegánov a vegetariánov tému na siahodlhé diskusie, no jedno je isté. Ak by sa Forgacsov nápad spopularizoval a masovo realizoval, bolo by to výhodné pre každého.
OR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.

Prihlásenie

PRIHLÁS SA RÝCHLO CEZ FACEBOOK A PRIDAJ SVOJ ČLÁNOK!

reset hesla

Zabudnuté heslo? Žiaden problém!

späť
Prihlásenie