Opustené psychiatrické nemocnice a ich mrazivé, skutočné príbehy


Päť, dnes už zatvorených (našťastie) psychiatrických ústavov, ktorých história ti naženie zimomriavky. Bude to trošku dlhšie, tak sa pokojne usaď a čítaj…

Metropolitan State Hospital

Existuje mnoho znepokojivých príbehov v spojitosti s Metropolitnou štátnou nemocnicou, ktorá bola otvorená v meste Waltham v štáte Massachusetts, roku 1930. Na jej suteréne bola vybudovaná detská klinika, ktorú mnohí opisovali skôr ako väzenie. Deti vraj museli dodržiavať extrémne prísnu disciplínu a často boli pod sedatívami. Niektoré zdroje dokonca tvrdia, že veľa detských psychiatrických pacientov bolo v roku 1960 otrávených neznámymi látkami. No azda najznámejší a najhroznejší príbeh spojený s touto nemocnicou, podľa ktorého dostala prezývku „Nemocnica siedmych zubov“ sa stal v roku 1978. Vtedy sa pacientka menom  Anna Marie Davee išla prejsť po pozemku a už sa nikdy nevrátila. V roku 1980 sa k vražednému činu priznal jej spolupacient Melvin Wilson, ktorý políciu doviedol k zakopanému telu. To sa nachádzalo až na troch rôznych miestach. Pri obhliadke bolo zistené, že Anne chýba sedem zubov. Tie jej Wilson po zavraždení vytrhal a nechal si ich ako suvenír. Ústav bol zatvorený v roku 1992. Budova dodnes stojí, nevyužitá, prázdna.

gizmodo.com
gizmodo.com
gizmodo.com
gizmodo.com

Danver State Hospital

Hovorí sa, že toto štátne zariadenie bolo inšpiráciou pre spisovateľa H.P. Lovecrafta a tiež ako predloha hororového filmu Session 9 (Vražedná terapia). Postavená bola v roku 1887 z dôvodu starostlivosti o duševne chorých. Psychiater Thomas Story Kirkbride veril, že starostlivosť o pacientov závisí od prostredia, v ktorom sa nachádzajú. Nechal preto farebne ozdobiť interiér, zaviedol turistické prechádzky a celkovo pacientom povolil omnoho viac voľnosti, než kdekoľvek inde. Zariadenie bolo navrhnuté pre 600 ľudí, no v roku 1939 bol ich počet neuveriteľných 2360. Čo znamenalo, že personál nemal dostatok času venovať sa každému, a preto často nachádzali pacientov špinavých, chorých a v mnohých prípadoch aj mŕtvych. Od roku 1936 sa v nemocnici začala vykonávať aj tzv. „zázračná“ liečba, lobotómia.  Tá mala ale katastrofálne následky. V roku 1940 návštevníci tvrdili, že videli ako sa pacienti bezvládne a mimo myseľ pohybujú po chodbách alebo neprítomne pozerajú do holých stien, čo malo pravdepodobne na svedomí ohavné zaobchádzanie personálu, a hlavne lekárov, ktorí si z nich robili pokusných králikov. Budova bola v deväťdesiatom druhom uzavretá a zbúraná. Podzemné chodby a miestnosti, v ktorých sa robili špinavé operácie však ostali zachované.

gizmodo.com
gizmodo.com
gizmodo.com
gizmodo.com

Trenton State Hospital

Riaditeľom tohto inštitútu bol Dr. Henry Cotton, ktorý zaviedol liečebné procedúry na základe svojich vlastných teórií o duševnom zdraví. Mal svojský postoj k liečbe. Odstránil mechanické obmedzenia, ktoré v tej dobe využívala hromada iných nemocníc, rozšíril počet zamestnancov a zabránil násiliu páchanom na pacientoch. Neskôr sa však jeho ústav pretvoril na dom hrôzy. V roku 1913 bola potvrdená podivná nákaza, ktorá spôsobuje syfilis a iné telesné infekcie. Dr. Cotton začal túto problematiku liečiť po svojom. Roku 1917 pacientom odstraňoval zuby, a to aj v prípade, že sa u pacienta nepreukázali žiadne známky infekcie. Čoskoro však prešiel aj do iných častí tela. Žlčník, žalúdok, vaječníky, semeníky, hrubé črevo atď. Jeho operácie mali nehorázne veľkú úmrtnosť. Tieto zverstvá vykonával bez súhlasu rodinných príslušníkov. Hrozné je, že svoju „prácu“ nedržal v tajnosti. Publikoval dokonca papiere, kde svoje činy verejne prezentoval. Štátne inštitúcie mu však aj napriek tomu umožnili v jeho praktikách pokračovať. Dr. Cotton zotrval v Trentone až do roku 1960. Tri roky nato zomrel. Psychiatrická liečebňa je dodnes stále funkčná. Časti areálu sú však opustené v havarijnom stave.

gizmodo.com
gizmodo.com
gizmodo.com
gizmodo.com

Fernald State School

Toto zariadenie bolo otvorené v roku 1848 za účelom vzdelávania retardovaných detí, aby mohli v budúcnosti viesť samostatný a produktívny život, ako všetci ostatní. No v skutočnosti to bolo trochu inak. S chlapcami bolo v škole zaobchádzané ako so zločincami, a boli psychicky a sexuálne zneužívaní nehumánnymi spôsobmi. Do hláv im bolo tlačené podpriemerné vzdelanie  od nelicencovaných učiteľov a nemali tiež žiadne súkromie. V jednej miestnosti ich spávalo až 36. Asi najbizarnejší experiment prebehol v roku 1950. Vtedy výskumníci testovali spôsob, akým telo absorbuje vápnik a železo. Boli preto kŕmení ožiarenými a rádioaktívnymi obilninami. Chlapcom, ktorí sa zúčastnili tohto štúdia bolo povedané, že sa jedná iba o neškodný vedecký výskum. Ich rodina ani známi nemali tušenia čo sa za bránami Fernaldskej školy deje. Dodnes nie je známe koľko chlapcov tento otrasný experiment prežilo. V súčasnej dobe budova stále funguje. Slúži ako rezidencia pre mentálne postihnutých ľudí.

gizmodo.com
gizmodo.com
gizmodo.com
gizmodo.com

Whittingham Hospital

Jedná sa o najväčší ústav pre duševne chorých v Británii, ktorý v roku 1965 poznačili série bizarných obvinení. Počas nasledujúcich rokov sa všetko dostalo aj do hlavnej tlače medzi laickú verejnosť. Pacienti vraj boli kŕmení podivnou miešanou stravou. Niektorí dostávali na celý deň iba krajec chleba a často boli uzamknutí na nádvorí, aj napriek nepriaznivému počasiu. Tiež im nebolo v mnohých prípadoch dovolené navštevovať kúpeľne. Jeden pacient uviedol, že zamestnanci na nich používali liečbu tzv. „mokrého uteráku“, ktorý im bol omotaný okolo krku, pokiaľ nestratili vedomie. Iní tvrdia, že pacienti boli často bití a zamykaní v malých miestnostiach na niekoľko dní bez stravy. Dokonca je známy príbeh o tom, ako dve sestričky poliali papuče jedného pacienta alkoholom, on si ich musel obuť, a následne mu ich zapálili. Všetky obvinenia boli personálom samozrejme popierané. Vyšetrovanie tohto zariadenia bolo spečatené, keď bola hlavná sestra obvinená zo zabitia jedného zo starších pacientov, ktorého podľa všetkého utýrala na smrť. Nemocnica bola v roku 1995 uzavretá. Budova je dnes už schátrala, no stále stojí.

gizmodo.com
gizmodo.com
gizmodo.com
gizmodo.comOR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.

Prihlásenie

PRIHLÁS SA RÝCHLO CEZ FACEBOOK A PRIDAJ SVOJ ČLÁNOK!

reset hesla

Zabudnuté heslo? Žiaden problém!

späť
Prihlásenie