Robot, ktorý je až strašidelne podobný človeku


Reaguje na vaše otázky, drobnými mimickými pohybmi prejavuje (alebo naznačuje) emócie a niektoré jej reakcie na fotografov vyvolávajú úsmevy a nadšenie. Na druhej strane, je tu niečo, čo anglicky hovoriaci nazývajú The Uncanny Valley, čiže nepohodlný pocit z pohľadu na dokonalú napodobeninu ľudskej tváre, ktorá má v sebe niečo „neľudské.“

„Prosím vás, nefoťte ma zblízka, lebo vyzerám tučná.“

To je výrok Jia Jia, ktorá bola navrhnutá a zostrojená špecialistami z Čínskej univerzity pre vedu a technológie. Hrdí sú najmä na fakt, že Jia Jia je míľovým krokom do budúcnosti vývoja robotiky. Oproti minulému modelu sa jej oči voľne krúžia po priestore, čím vytvára ilúziu zaujímania sa o okolie a pohyb pier je synchronizovaný s jej rečou.

Zdroj: fm.cnbc.com
Zdroj: fm.cnbc.com

Vedci už teraz s nadšením avizujú vývoj novej Jia Jia, verzie 2. Chcú docieliť, aby sa dokázala prirodzene usmievať a plakať. Dlane súčasného modelu nemajú ďaleko od manekýn, čo treba tiež zmeniť. Najväčšou ambíciou pre vynálezcov je však schopnosť empatie u Jia Jia. To už však hraničí s vývojom umelej inteligencie, pesničkou ďalekej budúcnosti.

Zdroj: thesun.co.uk
Zdroj: thesun.co.ukOR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.

Prihlásenie

PRIHLÁS SA RÝCHLO CEZ FACEBOOK A PRIDAJ SVOJ ČLÁNOK!

reset hesla

Zabudnuté heslo? Žiaden problém!

späť
Prihlásenie